Etiketter
När jag var inne på en av bloggarna jag följer, http://twilightflower.wordpress.com/, blev även jag väldigt sugen på att lyssna på Björn Afzelius efter att ha lyssnat på ”Ikaros”-klippet hon lade upp. Ja, hur som helst så tänkte jag dela med mig av några Björn Afzelius-låtar som jag har lyssnat på idag (och nej, jag förstår verkligen inte hur man lägger in youtube-klipp här längre. Om någon vet får ni gärna säga till. Det har ju fungerat för mig förut).
http://www.youtube.com/watch?v=vYbXstvnP5s (den fick mig alltid att gråta när jag var yngre).
http://www.youtube.com/watch?v=PlmIjILyMcw (jag vill också dela med mig av ”Ikaros”!)
http://www.youtube.com/watch?v=iByI8ilq8Ro (den här berör verkligen).
http://www.youtube.com/watch?v=kTfCSnuLgUI (den här minns jag att pappa spelade väldigt ofta i bilen när jag var liten).
Björn fick följa med mig på promenad också, inte bokstavligen då. Jag satte mig en stund i solen med brillorna på och en kaffe latte när jag var ute på promenad. En parkbänk brukar vara den perfekta platsen att skriva en dikt på. Det tycker jag i alla fall. Nåja, det var trots allt skönt att jag lyckades ta mig ut idag. Jag somnade en stund på eftermiddagen, eftersom det inte blev så mycket sömn i natt. Min boendestödjare ringde på morgonen och sade att hon inte kunde komma av någon anledning, så någon annan var här istället sedan. Förändringar är alltid svåra för mig, men det gick ganska bra ändå.
Oh well, nu är det väl dags att ordna något att äta.
