Etiketter
ADHD, Autism, Budget, Försörjningsstöd, Fot, Fotled, Grytlock, Kök, LSS, Mat, NPF (neuropsychiatric diagnosis), Planering, Soc, Socialbidrag, Stockholm, Stress, Vänskap
I dag känner jag mig lite stressad över all planering. Plötsligt blev det så mycket att göra. Plus att min fot är mörbultad. De senaste 2-3 dagarna har jag trampat snett (då stukar den sig halvt). I går kväll tappade jag ett grytlock på samma fot och det landade på sidan. Det blev ett slags blåmärke. Kul.
Ekonomin är åt skogen som vanligt. Jag har inte så mycket mat, förutom matlådorna som egentligen ska med till Dynamo – om det krisar. Det är så mycket att tänka på när man ska iväg. Man kan inte alltid bara springa in på affären och köpa lunch. Eller gå till något matställe. Varför ska allt vara så jävla svårt och övermäktigt? Är det någon av er som tvingas leva på socialbidrag/försörjningsstöd? Hur gör ni?
I morgon kommer Maria till Stockholm! Vi har inte träffats sedan förra sommaren. Det ska bli så kul att ses igen! <3

armiere guns skriver:
😄👍
GillaGillad av 2 personer
melkerlarsson skriver:
Jag har aldrig varit beroende av socialbidrag/försörjningsstöd, det första året efter att jag flyttade hemifrån var dock rejält knapert så jag kan ändå förstå känslan på något sätt, även om det var länge sedan. Inte roligt att varje dag behöva fundera på hur och om man ska kunna spendera dom få kronorna som ”finns i ens ficka”.
GillaGillad av 2 personer